A day in Disney World can be a pricy experience, but it doesn’t have to be.

When you arrive at the park, you’ve already spent some serious cash on park tickets. Now, you’re looking to cut down on spending. So how do you have a cheap day in a park as fun and expensive as Disney’s Hollywood Studios?
Here’s how to have the cheapest day in Disney’s Hollywood Studios!
First, we have to note that it is always cheapest to pack food and skip souvenirs. You can even get away with spending no money during your park day! But if you do want to eat in the park, you have some relatively inexpensive options.
Breakfast
For breakfast, consider grabbing a pastry from Trolley Car Cafe. You can get a danish for $3.99, a croissant for $3.49, and more inexpensive options.

For a heartier breakfast, swing over to Woody’s Lunch Box to snag a Kids’ Breakfast Bowl Meal for $5.49, or go the pastry route with a Lunch Box Tart for $4.29.

Lunch
When it comes time for lunch, you’ll want to stick to Quick Service (dinner, too, but we’ll get there in a sec). Get a Ronto Wrap from Ronto Roasters for $12.99.

You can also find yourself back at Woody’s Lunch Box for a Grilled Three-Cheese Sandwich for $8.99. Other inexpensive options include Backlot Express and ABC Commissary.

Dinner
For dinner, you’ve got many of the same options as lunch. To stay SUPER cheap, stick to those lunch options. But if you want to go Table Service, you can do so fairly inexpensively at Mama Melrose’s Ristorante Italiano.

Choose the Margherita Flatbread for $15 or the Mama’s Italian Pasta for $19. Even at these relatively reasonable prices, Quick Service will almost always be cheaper!

How do you save money in Hollywood Studios? Tell us in the comments!
Join the AllEars.net Newsletter to stay on top of ALL the breaking Disney News! You'll also get access to AllEars tips, reviews, trivia, and MORE! Click here to Subscribe!

It’s kind of sad that during these times of Disney’s gluttonous raging appetite for raising prices for anything and everything associated with a visit to their properties, that the choice of eating a healthy meal should come into play. The foods that were indicated offer very little nutritional value.I’m surprised that the suggestion of purchasing a bucket of popcorn which can be re-filled for $2.00 wasn’t offered.
This is great advice!!! However I don’t think if your with a group that it is a good look ordering the cheapest thing on the menu everywhere you go!!! It will make you look like a cheapskate !!!! LOL